Raport marketingowy Q1 – Płatne wyszukiwania

Raport marketingowy Q1 – Płatne wyszukiwania


W tym interesującym okresie wiele firm zmaga się z kryzysem pandemicznym. Merkle przygotowało obszerny raport z wielu obszarów digital marketingu. Analiza danych to jedna z ważniejszych umiejętności każdego marketingowca. Płatne wyszukiwania to jedna z najpopularniejszych metod pozyskiwania klientów. Wydatki na reklamę w I kwartale 2020 r. w wyszukiwarce Google wzrosły o 11% w porównaniu do poprzedniego roku. Zobaczmy co jeszcze się zmieniło na przełomie pierwszego kwartału.

Wpływ COVID-19 na sytuacje firm jest niepodważalny. Mamy doczynienia ze spadkiem wydatków na poziomie miesiecznym. W marcu ta wartość spadła do 4% co jest aż 11% mniejszą wartością w porównaniu do stycznia. Cięcia budżetowe i oszczędność firm z pewnością miały duży wpływ na słupki w marcu.
Utrzymuje się trend wyższości urządzeń mobilnych nad desktopem. W pierwszym kwartale mamy lekki spadek względem ostatniego kwartału 2019.  Telefony nadal dominują w hierarchi urządzeń notując 26% wzrostu wydatków na płatne reklamy. Niechlubny rekord należy do Tabletów, które coraz częściej uważane są za zbędny gadżet. Spadek od Q3 do Q1 osiągnął już 43 % i nic nie wskazuje na polepszenie tej sytuacji.
Wydatki na reklamy produktowe zyskują na popularności z roku na rok. Idealnym przykładem są Microsoft Ads (Bing Ads), które nadal notują wzrosty. Wydatki na tego typu reklamy może nie są tak imponujące jak rok temu w szczycie (~55%) jednak możemy być pewnie, że w kolejnych kwartałach będziemy mieli kontynuacje wzrostu. Reklamy tekstowe mimo gorszego wyniku mają również tendencje wzrostową, która w I kwartale to 16%
Walka o klientów dwóch gigantów trwa w najlepsze. Jak widać z wykresów Microsoft Ads dominuje komputery notując aż 42 % przewagę względem Google. Natomiast odwrotna sytuacja jest w urządzeniach mobilnych. Google wygenerował 67 % płatnych kliknięć z telefonów komórkowych w I kwartale 2020. To aż 5 % wiecej względem poprzedniego roku.

 

+ There are no comments

Add yours