React vs Angular vs Vue – który CMS wybrać

React vs Angular vs Vue – który CMS wybrać


Około rok temu w środowisku programistycznym miała miejsce dosyć spora debata na temat tego czy w swoich projektach lepiej jest używać Angular’a czy może React’a. Oczywiście każdy miał swoje racje a spór trwał w najlepsze aż tu nagle w 2018 do sporu wtrącił się trzeci gracz, który to coraz śmielej radzi sobie na rynku, jest nim Vue.js. Mamy rok 2019 jeśli zastanawiasz się której struktury JavaScriptu użyć w swoim projekcie to postaramy Ci pomóc w podjęciu tej decyzji przedstawiając wady i zalety poszczególnych technologii. Zacznijmy jednak od historii.

Historia

Angular – został opracowany i po raz pierwszy wydany przez Google w 2010 roku, jest najstarszym graczem z całej trójki omawianych dzisiaj framework’ów. Jak zapewne wiecie spore zmiany przeszedł w 2016 roku gdy wydano jego drugą wersję i odrzucono od jego pierwotnej nazwy (AngularJS) dwie ostatnie litery. Oczywiście pierwotna wersja cały czas otrzymuje aktualizacje ale dzisiaj skupimy się na Angular  – najnowsza wersja – Angular 7  ukazała się w październiku 2018 roku.

React – opracowany przez Facebooka, wydany w 2013 roku. Facebook wykorzystuje React w swoich produktach (Facebook, Instagram i WhatsApp). Aktualna i stabilna wersja została wydana w listopadzie 2018 roku.

Vue – jest o wiele młodszy od Angular’a i React’a gdyż został opracowany dopiero w 2014 roku. W ciągu ostatnich dwóch lat Vue odnotowało ogromny wzrost popularności, pomimo tego że nie ma wsparcia ogromnych firm. Aktualna wersja – 2.17 została wydana w sierpniu 2018 roku. Obecnie trwają prace nad Vue 3, w planach jest przejście na TypeScript.

Obecna popularność

Jako że Angular i React to dosyć popularne słowa w języku angielskim trudno jest zbadać ich popularność w trendach Googla, dlatego też w określeniu popularności posłużyliśmy się GitHubem – internetowym serwisem przeznaczonym dla projektów programistycznych.

 

Dobrym sposobem na mierzenie popularności obu środowisk może okazać się zapotrzebowanie rynku pracy. Z poniższego schematu wynika, że zapotrzebowanie na Angular’a i React’a jest podobno podczas gdy Vue jest jedynie ułamkiem tej liczby (około 20%). Z punktu widzenia pracownika najlepiej nauczyć się dwóch pierwszych frameworków, jednak biorąc pod uwagę zysk popularności Vue w przyszłości to właśnie on może zostać liderem.

 

 

Zanim użyjesz architektury open source, upewnij się, że korzystasz z jej licencji. Co ciekawe, wszystkie trzy frameworki wykorzystują licencję MIT, która zapewnia ograniczone restrykcje w zakresie ponownego użycia, nawet w zastrzeżonym oprogramowaniu. Upewnij się, że znasz konsekwencje licencji przed użyciem jakiegokolwiek frameworka lub oprogramowania.

 

Aktualizacje

Pracując na wybranej strukturze zazwyczaj nie należy martwić się aktualizacjami, warto jednak trzymać rękę na pulsie ponieważ niektóre aktualizacje mogą w pewien sposób wymagać poprawek aby zachować kompatybilność.

Angular – Większe aktualizacje zazwyczaj dokonywane są co sześć miesięcy

React – Facebook stwierdził, że stabilność ma dla nich ogromne znaczenie ponieważ z ich rozwiązań korzystają tak wielkie firmy  jak sam Facebook, Twitter czy Airbnb. Tutaj aktualizacje są najłatwiejsze w przeprowadzeniu w czym pomagają skrypty takie jak react-codemod.

Vue – FAQ Vue twierdzi że 90% interfejsów API jest takich samych jeśli przeprowadzamy migrację z wersji 1.x do 2. Istnieje również narzędzie pomocnicze które działa na konsoli pomagając w ocenie stanu aplikacji.

Praca

Istnieje kilka ważnych cech na które można zwrócić uwagę podczas pracy ale do najważniejszych z pewnością możemy zaliczyć ogólny rozmiar, czas ładowania i dostępne komponenty.

Wielkości i czasy ładowania:

Angular: 500+ KB

React: 100 KB

Vue: 80 KB

Różnica w rozmiarach jest znaczna, choć niewielka jeśli porównamy je do rozmiarów współczesnych stron które zazwyczaj przekraczają 2 MB.

Który z nich najłatwiej opanować?

Angular – jego nauka jest dosyć trudna, a krzywa przyrostu wiedzy i umiejętności stroma. Nie jest to nic dziwnego opanowanie Angular wymaga wiedzy z zakresu TypeScript i MVC

React –  Oferuje przewodnik „Getting Started”. Warto zaznaczyć że niektóre funkcje wymagają użycia bibliotek innych firm. Krzywa uczenia nie jest stroma ale zależy od funkcji których będziemy używać.

Vue – jest łatwiejszy w opanowaniu niż Angular czy React jednak ta elastyczność ma swoje wady które objawiają się w słabym debugowaniu i testowaniu .

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego frameworka nie jest prosty każdy z nich ma swoje wady jak i zalety. Angular jest najbardziej dojrzały z całej trójki i ma ogromne wsparcie. Krzywa uczenia jest jednak stroma co zniechęca do nauki. Angular to dobry wybór dla firm którzy dysponują dużymi zespołami programistycznymi. Z kolei React to bardzo dobry wybór dla kogoś kto rozpoczyna prace z JavaScript, głównie ze względu na bezproblemową integrację z innymi frameworkami. Vue to wprawdzie najświeższy gracz na rynku jednak zyskuje on na popularności w bardzo szybkim tempie. To dobry wybór dla kogoś kto ceni sobie prostotę i elastyczność. Odpowiedz na pytanie który framework jest najlepszy jest niemal niemożliwa. Każdy z nich ma swoje wady jak i zalety. Wszystko zależy od projektu i od indywidualnych wymagań.

+ There are no comments

Add yours