Carpooling, czyli metoda na tanie podróżowanie

Carpooling, czyli metoda na tanie podróżowanie


Wiele osób poszukuje rozwiązania na zmniejszenie kosztów podróży przy jednoczesnym zachowaniu komfortu. Mimo że w Stanach Zjednoczonych carpooling jest czymś powszechnie znanym, w Polsce dopiero raczkuje. Komunikacją miejską nie wszędzie dojedziemy, pociągi do najtańszych nie należą, a autostopom często nie ufamy. Rozwiązaniem problemu drogich przejazdów może być właśnie carpooling.

Garść historii
Cała idea wspólnych przejazdów została zapoczątkowana Stanach Zjednoczonych. Powodem był kryzys naftowy, który miał miejsce w latach 70. Amerykanie szukali sposobu na zminimalizowanie kosztów przejazdu przy jednoczesnym zachowaniu wygody podróży. Kolejna fala zainteresowania wspólnymi przejazdami nadeszła wraz z pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi oraz wzrostem emisji dwutlenku węgla.

Natomiast w Polsce za początek „mody” na carpooling można uznać czasy PRL i głośną akcję „podwieź sąsiada”, która zachęcała do wspólnych przejazdów, gdyż wówczas na posiadanie samochodu mogli pozwolić sobie nieliczni.

Obustronne korzyści
Rozglądając się na ulicy można dostrzec, że w większości przypadków kierowca podróżuje bez pasażerów, a przecież ceny benzyny do najtańszych nie należą. Dlaczego by więc nie podróżować z kimś? Carpooling polega na zrzeszaniu osób za pośrednictwem Internetu, które podróżują tą samą trasą.

Innymi słowy, użycza się miejsca w samochodzie ludziom, którzy zmierzają w tym samym kierunku, aby zminimalizować koszty przejazdu. Chodzi tu zarówno o codzienne trasy np. do pracy, jak i również przejazdy jednorazowe, np. na urlop poza granice kraju. Oszczędza się nie tylko na paliwie, ale także na płatnych przejazdach autostradą.

Umawiane przejazdy dotyczą często osób, które są dla siebie zupełnie obce. W tym celu stworzono platformy internetowe, dzięki którym użytkownicy mogą oferować przejazdy swoim autem, lub też szukać kierowców, by wspólnie dojechać w dane miejsce.

Ustalana jest oczywiście data i godzina podróży, informacja o ewentualnym przewozie zwierząt, czy też możliwości zabrania większego bagażu.

Jak to robi BlaBlaCar?
Oferty wspólnego podróżowania można znaleźć na portalach internetowych zajmujących się carpoolingiem. Jednym z bardziej popularnych jest BlaBlaCar.pl – serwis funkcjonujący od 2012 roku, który zrzesza ponad 800 000 kierowców. W przypadku tego portalu nie były konieczne wielkie kampanie online – można powiedzieć, że promocja serwisu w Internecie opierała się gównie na rekomendacjach jego użytkowników, których ciągle przybywa.
Siła BlaBlaCar tkwi w prostocie – wystarczy bowiem wpisać nazwę miejscowości, z której chcemy wyjechać, cel podróży, a następnie wybrać datę.

BlaBlaCar stworzył także filmy promocyjne, wyjaśniające działanie wspólnych przejazdów oraz zachęcające do skorzystania z serwisu. https://www.youtube.com/watch?v=-aFR5ka8vxw

Dodatkowymi udogodnieniami są: możliwość przejrzenia opinii o danym kierowcy oraz informacje o tym, jakim samochodem jeździ. W trosce o jeszcze większą wygodę podróży serwis udostępnił informacje o „statusie BlaBla” – czyli o tym, w jakim stopniu dana osoba jest „gadułą”. Poziom „Bla” zarezerwowany jest dla tych, którzy wolą podróżować w ciszy, natomiast „BlaBlaBla” – jak łatwo można się domyślić – jest domeną osób gadatliwych, którzy lubią urozmaicać podróż rozmowami.

Portal daje także możliwość zdobywania punktów, które mogą następnie przekładać się na naszą wiarygodność. „Świeży” użytkownik otrzymuje miano „nowicjusza”. Kolejne etapy, które nabywa się w trakcie czynnego użytkowania to: adept, doświadczony, ekspert oraz ambasador.

Tym sposobem można znaleźć pasażera/kierowcę, z którym podróż będzie przebiegać komfortowo. Dodatkowo użytkownicy mają także możliwość wystawienia rekomendacji innym użytkownikom.

Oprócz oczywistych korzyści finansowych istnieje więcej profitów wynikających ze stosowania carpoolingu Zyska na nim nie tylko nasza kieszeń, ale także środowisko oraz ludzie mieszkający w centrum – wspólne przejazdy zmniejszają zanieczyszczenie środowiska, redukują korki drogowe oraz hałas komunikacyjny.

 

 

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment