5 najczęstszych błędów popełnianych przez osoby ubiegające się o pracę w okresie pandemii

5 najczęstszych błędów popełnianych przez osoby ubiegające się o pracę w okresie pandemii


W czasach pandemii procent bezrobocia poszybował w górę. Wiele firm tnie koszty, a utrzymanie pracowników nawet z tarczą antykryzysową, może stanowić wyzwanie dla małych przedsiębiorstw. Mimo to wiele firm na tym zyskuje, dzięki pozyskaniu specjalistów w swoim fachu bez większych problemów prawnych, oraz często gotowych do pracy od zaraz. Poznaj 7 najczęściej popełnianych błędów, jakie zdarzają się osobom ubiegającym się o pracę.

1. Wybieranie tradycyjnych metod pozyskania pracy.

Rynek pracowników obecnie jest mocno zatłoczony. Znalezienie pracy wymaga od kandydata trochę więcej wysiłku niż wcześniej. Zwykłe CV czy napisanie listu motywacyjnego często może się po prostu nie sprawdzić. Większość osób obśmiewa znajomości, a nawet negatywnie odbiera ten sposób pozyskiwania pracy. W dobie kryzysu jest to jednak dobra droga do szybkiego znalezienia pracodawcy. Portale takie jak LinkedIn pomagają w zdobyciu kontaktów często nawet do bezpośrednio zarządzających osób. Pisanie tam postów jest dobrym rozwiązaniem. Jednak krótkie video z ciekawym przekazem, może podbić zasięgi oraz bardziej zainteresować rekruterów.

2. Aplikowanie wszędzie gdzie się da

Ilość ofert w czasach pandemii mocno spadła, to powoduje dużą elastyczność pracowników na rynku pracy. Nie jest to jednak droga, którą pracownicy powinni podążać. Rekruterzy i zarząd otrzymują w obecnym czasie bardzo dużo aplikacji, które nie są zupełnie tym czego oczekują od przyszłego specjalisty. Szukając pracy wysyłaj aplikacje tylko tam gdzie wiesz, że masz szanse otrzymać odpowiedź. Oszczędzisz czas sobie oraz osobom, które będą sprawdzać Twoje podanie. Nie jest to miłe jednak taka jest obecnie rzeczywistość. Pomoże Ci to również w dalszym etapie Twojej kariery zawodowej. Dzięki temu ukierunkujesz się na dany zawód oraz pozyskasz niezbędne doświadczenie.

3. Nierealistyczne oczekiwania finansowe

Chociaż nie ma nic złego w dążeniu do wyższej pensji, w trakcie globalnej pandemii to warto postawić się też w roli pracodawcy i być bardziej wyrozumiałym. Firma decyduje się na zatrudnienie osoby, licząc na wynikające z tego korzyści, pomagając również Tobie w tej trudnej dla wszystkich sytuacji. Kandydaci, którzy w obecnym czasie nie mają wysokich wymagań finansowych, łatwiej znajdują prace. Firmy są pod ogromną presją, aby zarządzać własnymi kosztami podczas tej pandemii, więc zrozumienie tego może przynieść Ci korzyści w dłuższej perspektywie. Lojalni pracownicy również mogą na tym zyskać.

4. Niecierpliwość

Zbyt wiele osób w ciągu ostatnich miesięcy po wysłaniu aplikacji potrafi się kontaktować z pracodawcą kilkakrotnie, pytając o proces rekrutacji i jak szybko mogą otrzymać informację zwrotną. Kandydaci, którzy mają większą cierpliwość, robią lepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy i często są zapraszani do dalszych procesów rekrutacyjnych. Zrozumienie jest ważne po obu stronach. Kandydat musi jednak wiedzieć, że firmy zmagają się obecnie z wieloma problemami w dobie kryzysu i procesy rekrutacyjne nie są tak płynne, jak kiedyś.

5. Problemy natury technicznej

Większość procesów rekrutacyjnych w chwili obecnej odbywa się online. Posiadanie stabilnego łącza internetowego, dobrej jakości sprzętu, czyli telefonu komórkowego i komputera osobistego może znacząco wpłynąć na nasze odbieranie oraz w rezultacie na płynniejszy proces rekrutacyjny. Takie osoby są z pewnością bliższe pozyskaniu pracy, zwłaszcza przy powszechnym obecnie homeoffice. Kandydat, który pracuje w branży IT, powinien wiedzieć również jakich narzędzi używa się do wideorozmów oraz sprawnie je obsługiwać. Z pewnością zyskasz w oczach rekrutera, który nie będzie musiał Ci tłumaczyć jak wszystko działa.

+ There are no comments

Add yours