Co to jest Blockchain – podstawy

Co to jest Blockchain – podstawy


Blockchain jest nowym wynalazkiem 21 wieku, który został wprowadzony przez osobę lub grupę osób znanych pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Pomysł przerodził się w coś większego. Ale czym jest Blockchain? Najprościej mówiąc jest, serią niezmiennych zapisów danych oznaczonych czasem, które są zarządzane przez klaster komputerów, które nie są własnością żadnego podmiotu. Każdy z tych bloków danych (tzw. Blok) jest zabezpieczony i powiązany ze sobą za pomocą zasad kryptograficznych (tzw. Łańcucha). Blockchain umożliwia rozpowszechnianie informacji cyforowych, ale ich nie kopiuje. Początkowo został opracowany dla cyfrowej waluty Bitcoin, jednak już znajdowane są nowe zastosowania dla tej niezwykłej technologii.

Jak działa Blockchain

Informacje przechowywane w łańcuchu bloków istnieją jako wspólna i stale uzgadniana baza danych. Jest to sposób korzystania z sieci, który ma oczywiste zalety. Baza danych blockchain nie jest przechowywana w żadnej pojedynczej lokalizacji, co oznacza, że przechowywane przez nią rekordy są naprawdę publiczne i łatwe do zweryfikowania. Nie istnieje scentralizowana wersja tych informacji, aby haker mógł je uszkodzić. Hostowane przez miliony komputerów jednocześnie, jego dane są dostępne dla każdego w Internecie.

Przykładem może być arkusz kalkulacyjny, które jest duplikowany tysiące razy w sieci komputerów. Ta sieć ma zadanie, aby regularnie aktualizować ten arkusz.

Powodem, dla którego blockchain zyskał tak wielki podziw, jest to, że:

  • Nie jest własnością jednego podmiotu, dlatego jest zdecentralizowany
  • Dane są kryptograficznie przechowywane w środku
  • Blockchain jest niezmienny, więc nikt nie może manipulować danymi znajdującymi się w nim
  • Blockchain jest przezroczysty, więc można śledzić  te dane kiedy tylko ma się ochotę

+ There are no comments

Add yours