Strona mobilna a responsywna

Strona mobilna a responsywna


Często zdarza się, że obie nazwy są używane zamiennie, lecz jest to błąd. Patrząc pod kątem funkcjonalności stron oraz sposobu, w jaki strony zostały zbudowane, można dostrzec między nimi wiele różnic. Te firmy, które poważnie myślą o marketingu internetowym powinny zainwestować w jedną z nich. Jednak którą wybrać?

Odpowiednie projektowanie stron www jest ważne nie tylko z powodu komfortu ich użytkowania, ale też ze względu na fakt, że zgodnie z niedawno wprowadzonymi wymogami Google, te strony, które nie są dopasowane do wyświetlania na urządzeniach przenośnych, są niewidoczne w wyszukiwarce na urządzeniach mobilnych. Dodatkowo, te strony www, które nie dopasowują się do urządzeń mobilnych, uważane są za nienowoczesne.

Patrząc pod kątem przyszłościowych korzyści, koszty przygotowania strony responsywnej lub mobilnej są stosunkowo niskie, tym bardziej, że grono osób korzystających z urządzeń mobilnych nieprzerwanie rośnie.

Strony Responsywne

Jak wszystko, tak i każda z dwóch rodzajów stron ma swoje wady i zalety.
Strony responsywne mają większe możliwości, niż mobilne, jednak są droższe, a czas ich przygotowania jest o wiele dłuższy, ponieważ nie opiera się na stworzonych już szablonach. Która zaś będzie lepsza?

Określenie „responsywny”, choć może brzmieć nieco obco, jest łatwe do wytłumaczenia. Są to strony, które mają możliwość dopasowania się do każdego rodzaju urządzenia mobilnego oraz jego rozdzielczości. W praktyce oznacza to nie tylko popularne smartfony, czy tablety, ale także netbooki, czy e-booki. Z technicznego punktu widzenia, nie jest konieczne powiększanie, lub pomniejszanie strony, ponieważ dostosuje się ona automatycznie do wielkości wyświetlacza. Dodatkowo, niezależnie czy oglądamy ją na komputerze, czy za pomocą urządzenia mobilnego, jej adres pozostaje ten sam.

Strony responsywne mają także wady. Do głównych zalicza się fakt, że czas przygotowania takiej strony trwa o wiele dłużej, niż w przypadku klasycznej i waha się on od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Zanim strona ta powstanie, konieczne jest testowanie jej w wielu przeglądarkach i na różnych urządzeniach, a same koszty jej powstania to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, jednak z czasem koszty te się zwrócą.

Strony mobilne

Tym, co odróżnia stronę mobilną od responsywnej jest fakt, że ta pierwsza jest zupełnie odrębną witryną od głównej strony www oraz posiada inną domenę.

Wdrożenie tego modelu jest tańsze i szybsze, niż w przypadku technologii responsywnej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przyszłości, podczas zmiany treści na stronie, trzeba będzie zmienić ją podwójnie, ze względu na fakt, że „zwykła” strona internetowa oraz ta w wersji mobilnej, to całkowicie dwie różne witryny, znajdujące się na osobnych domenach. Strony mobilne nadadzą się więc dla tych, którzy nie planują w najbliższej przyszłości zmieniać treści na swojej stronie www.

Strona mobilna nie posiada plików dużej wielkości oraz zawiera niewiele grafik, dlatego też sprawdzi się idealnie podczas korzystania z Internetu poza siecią Wi-Fi, gdy za każde pobrane dane trzeba płacić.

Problemem może być fakt, że w przypadku tego modelu, konieczne jest zastosowanie innego kodu do Google Analytics, ze względu takiego, że technicznie, strona znajduje się na innej domenie. W praktyce oznacza to trudności w analizowaniu kampanii reklamowych, które będą prowadzone na obu wersjach, dlatego że, pomiar danych musi odbywać się w dwóch miejscach.

Strony mobilne są korzystnym rozwiązaniem, dla tych osób, które chcą przyciągnąć użytkowników urządzeń mobilnych, jednak, ze względu na finanse lub też duży nakład czasowy, nie planują przebudowywać swojej strony. Należy jednak przemyśleć, czy trud związany z ciągłym uaktualnianiem oraz mierzeniem efektów kampanii jest wart posiadania dwóch wersji serwisu.

 

 

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment