Jakie trendy królowały w projektowaniu stron www w 2015 roku?

Jakie trendy królowały w projektowaniu stron www w 2015 roku?


Każdego roku możemy zaobserwować zmiany w modzie. Bez względu na to czy mówimy o ubraniach, architekturze czy brandingu. Przyglądając się stronom internetowym również można wyróżnić trendy. Co było popularne w projektowaniu stron www w 2015 roku?

 

Scroll and scroll

scroll mug

http://le-mugs.com/en/

Coraz większa popularność urządzeń mobilnych wywarła niemały wpływ na projektowanie stron www. Wiele publikowanych dziś witryn zdaje się nie mieć końca przy scrollowaniu. Użycie przewijania zamiast linkowania staje się coraz bardziej powszechne szczególnie gdy użytkownicy coraz częściej odwiedzają strony za pomocą swoich smartfonów czy tabletów. Co istotne trend ten pojawia się już nie tylko na stronach głównych, ale też na stronach produktowych czy „o nas”.

 

Storytelling

storytelling

http://www.spaceneedle.com/

Interesujące, przyciągające treści to cechy, których pragnie każdy właściciel czy twórca strony internetowej. Z drugiej strony nie sprzedadzą się one bez ładnego opakowania. Ten trend skupia się na opowiadaniu historii użytkownikom w sposób ciekawy, graficzny, często wykorzystując przy tym scrolling (tak jak w zamieszczonym przykładzie).

 

Interakcja

interactive2

https://robertsspaceindustries.com/starmap

Interakcja, interakcja i jeszcze raz interakcja. Strony internetowe coraz częściej przedstawiają użytkownikom treści w sposób bardziej kreatywny. Zachęcają do działań, wprowadzają w swój świat niczym gra czy film. Interaktywność w połączeniu z animacją, pod warunkiem dobrego wykonania, może dodać efektu wow każdej stronie.

 

Tło bez zdjęcia

tło bez zdjęcia

https://infinum.co/

Czyli przeciwieństwo popularnego trendu jakim jest w ostatnich latach duże zdjęcie na stronie głównej. Pierwsza rzecz jaką widzi każdy użytkownik po wejściu na witrynę. Jaki jest zatem najprostszy sposób by się wyróżnić na tle konkurencji? Zrobić coś zupełnie przeciwnego i zrezygnować ze zdjęcia. Coraz więcej stron ma nadal duży nagłówek jednak już bez zdjęcia. Zamieniony został na duży napis na gładkim tle.

 

Minimalizm

minimalizm

http://mahno.com.ua/en

Trend wszechobecny od dłuższego czasu w wielu dziedzinach, a obecny również przy projektowaniu stron www. Minimum treści, form i kolorów.

 

Fotografia

fotografia

http://moodboard-film.de/

Ze stockowych zdjęć z pewnością szybko nie zrezygnujemy, ale na ich miejsce coraz częściej wchodzi wysokiej jakości, dopasowana do miejsca i celu fotografia. Jest to krok do przodu i dzięki temu materiały na stronie stają się unikalne – tych zdjęć już nikt nie wykorzysta tak jak w przypadku zdjęć z banków. Na zmianę z fotografią stosowane są też filmy.

 

Ukryte menu

hidden menu

http://www.fixedgroup.com/

To kolejny trend przeniesiony na duży ekran. Jest to jedna z technik wykorzystywanych przy projektowaniu stron responsywnych. Jednak do tej pory rozwijane menu było stosowane tylko w przypadku urządzeń mobilnych. W tym roku coraz więcej ukrywało menu również na witrynach, menu widoczne jest dopiero gdy użytkownik jest gotowy by przejść dalej.

 

Rozmiar ma znaczenie

big

http://www.borngroup.com/

Poza dużymi zdjęciami popularne stało się stosowanie dużych fontów. Typografia ma istotne znaczenie w projektowaniu stron internetowych, ale ostatnio to rozmiar stawał się wyróżnikiem. Prezentowana na stronie głównej sprawia, że nie da się jej przegapić.

 

+ There are no comments

Add yours